A A A

O zespole


Kwartet ProForma to poznański zespół wykonujący piosenkę autorską. Działalność rozpoczął w 2001 roku od koncertów klubowych.
 

Wojciech Strzelecki
gitara basowa, kontrabas,
śpiew

Przemysław Lembicz
śpiew, gitara

Marcin Żmuda
różne instrumenty klawiszowe, śpiew

Piotr Lembicz - gitary Marek Wawrzyniak - perkusja, przeszkadzajki

 


KWARTET PROFORMA:

Radosław Balcewicz
management@kwartetproforma.com
telefon: 516 094 404


KAZIK I KWARTET PROFORMA:

Piotr Wieteska

wieteska@kult.art.pl

telefon: 602 295 242


OSKAR - producent/wydawca

Tomasz Andree

tomaszandree@oskar-cd.com.pl




Kwartet ProForma jako jedyny pięcioosobowy kwartet w Polsce, a być może na świecie, w stałym repertuarze koncertowym posiada:

 - piosenki autorskie do tekstów własnych, oraz do wierszy Stanisława Staszewskiego, K. I. Gałczyńskiego, J. Kaczmarskiego, K. Gajdy, a także do tłumaczeń tekstów Nicka Cave'a, Toma Waitsa i Leonarda Cohena

 - 28 piosenek z repertuaru Stanisława Staszewskiego "Taty Kazika", barda Płocka i Paryża tworzącego w latach 50-tych i 60-tych, autora m.in. "Celiny" i "Baranka" - opracowanych na nowo we własnych aranżacjach.

 - ok. 250 piosenek autorstwa Jacka Kaczmarskiego oraz tria Kaczmarski - Gintrowski - Łapiński, w tym całościowo opracowane programy "Wojna Postu z Karnawałem" i "Sarmatia", a także piosenki z okresu działalności solowej Przemysława Gintrowskiego.

Cechą charakterystyczną Kwartetu są bogate aranżacje i rozpoznawalne brzmienie, w którym dużą rolę oprócz instrumentarium podstawowego grają również kontrabas, akordeon, mandolina i różne instrumenty perkusyjne.
Podczas swojej już ponad 18-letniej działalności Kwartet ProForma zagrał ponad 800 koncertów w całej Polsce oraz za granicą (Niemcy, Ukraina, USA).


Regularnie gościmy na wielu cyklicznych imprezach związanych z piosenką poetycką, dotychczas były to m.in.:

- zloty listy dyskusyjnej i forum przy www.kaczmarski.art.pl organizowane od 2002 do 2005 roku w Przemyślu,

- Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja", organizowany od 2004 roku przez Fundację im. Jacka Kaczmarskiego,

- cykl koncertów multimedialnych dla szkół średnich w krakowskim centrum kultury "Solvay", oraz Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, gdzie piosenki autorstwa tria Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński z programów "Muzeum", "Wojna Postu z Karnawałem" i "Sarmatia" inspirowane dziełami polskiego i światowego malarstwa ilustrowane są tymi obrazami wyświetlanymi na ekranie kinowym.

- Lubelski Festiwal Piosenki Autorskiej i Poetyckiej "Metamorfozy Sentymentalne".


W kwietniu 2009 Marcin został zaproszony przez Przemysława Gintrowskiego do akompaniowania podczas jednego z koncertów. Ta w założeniu jednorazowa pomoc przeobraziła się w stałą współpracę, która trwała aż do śmierci Przemysława Gintrowskiego w 2012 roku, a zaowocowała także udziałem w sesji nagraniowej Jego ostatniej płyty "Kanapka z człowiekiem i trzy zapomniane piosenki".


W marcu 2012 Kwartet zaprosił  Kazika Staszewskiego - wokalistę zespołu Kult, do wspólnego wykonania kilkunastu piosenek autorstwa Stanisława Staszewskiego podczas jednego z koncertów.  Ten, również w zamierzeniu jednorazowy projekt, zaowocował powołaniem do życia pełnoprawnego projektu Kazik & Kwartet ProForma, nagraniem i wydaniem w 2015 r. dwupłytowego albumu "Wiwisekcja" będącego zapisem jednego ze wspólnych koncertów - uzupełnionym o kilka późniejszych nagrań studyjnych, oraz w 2017 r. kolejnego, "Tata Kazika kontra Hedora" z piosenkami napisanymi do odnalezionych po latach niepublikowanych wierszy Stanisława Staszewskiego.


W chwili obecnej poza płytami nagranymi we współpracy z Kazikiem, Kwartet ProForma posiada nagrane i wydane następujące materiały:

 - "Biały Dwór" - zawierający prócz piosenek studyjnych także duży fragment jednego z koncertów na festiwalu "Nadzieja" w 2007 roku.

 - "Śmierć nie jest końcem" - 3-utworowy singiel będący zapowiedzią kolejnej płyty,

 - "Na końcu świta" -  wydawnictwo zawierające 16 piosenek - złożonych (mimo powstawania na przestrzeni kilku lat) w spójny koncept, dotykający pewnych spraw ostatecznych zarówno z powagą, jak humorem. Gościnnie na płycie występują m.in. Jacek Bończyk, Grzegorz Tomczak czy wspomniany już Kazik Staszewski, realizacji nagrań w poznańskim Studio Hellenic podjął się stały współpracownik Kwartetu, Sebastian Włodarczyk.

 - "Leonard Cohen. Wiemy kim jest" - płyta zawierająca 10 opracowań piosenek Leonarda Cohena w przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego. Materiał przygotowany na poznański Festiwal "Frazy" w 2017 roku, z gościnnym udziałem Kazika Staszewskiego, Romana Kostrzewskiego, Arkadiusza Jakubika i Tomasza "Titusa" Pukackiego. Realizacji nagrań (tym razem w studiu ResPublica w Lubrzy) ponownie podjął się Sebastian Włodarczyk.